Frequntly Asked Questions

عرفان بطور کلی بعنوان جهات مکنونه اسلام شناخته شده است. حضرت پیر می فرمایند: عرفان واقعیت دین می‌باشد. پایه و اساس عرفان شناخت واقعیت وجودی انسان است که جوهره ای ثابت و تغییر ناپذیرمیباشد و در اصل همان واقعیت هستی و ذات الهی است. واقعیت عرفان ازحیطه تخیلات ذهنی‌ و جهات ارثی و تحمیلی بدور می‌‌باشد. عرفان، روش وطریق خود شناسی‌ است که قابلیت های نهفته مکنون در موجودیت انسان را نمایان می سازد، و پرورش گوهر وجودی و بروز استعدادهای ذاتی و لایتناهی را میسّر می گرداند.

خیر، قدمت مکتب عرفان به حدود ۱۴۰۰ سال پیش، یعنی‌ به زمان ظهور دین مبین اسلام می‌رسد. در واقع، حضرت اویس قرنی، بنیانگذار مکتب طریقت اویسی شاه مقصودی® در زمان نبی اکرم حضرت محمد (ص) می زیست. حضرت اویس هرگز پیامبر (ص) را ظاهراً ملاقات نکرد، بلکه وی از طریق ارتباط قلبی، معلم خویش حضرت محمد (ص) را شناخت و تعالیم حضرتشان را دریافت نمود. حضرت نبی اکرم (ص) پیش از رحلت خویش، عمر (خلیفه دوم) و حضرت علی‌ ابن ابی طالب (ع) (امام اول شیعیان) را به یمن فرستادند تا خرقه مبارک خویش را به حضرت اویس بسپارند. حضرت محمد (ص) فرمودند: "قدم بر قدم اویس نهید و او شفیع امّت من است".[۱] این روش شناخت و دریافت تعالیم از طریق ارتباط باطنی و قلبی، از طریق زنجیره‌ای ناگسستنی از حضرت اویس به حضرت صلاح الدّین علی‌ نادر عنقاپیر مکتب طریقت اویسی شاه مقصودی® رسیده است.

1. Hazrat Shah Maghsoud Sadegh Angha (1998), Al-Salat Reality of Prayer in Islam, MTO Shahmaghsoudi, p. 98

برای جواب این سوال ما باید دو لفظ عرفان و اسلام را تعریف کنیم. عرفان از ریشه کلمه "عرف" به معنی شناخت میباشد. شناخت به معنی دریافت کامل امری است به حدی که هیچ وجهی از آن ناشناخته نماند. عرفان اسلامی چگونگی و طریق شناخت واقعیت وجودی انسان و نهایتا شناخت خداوند و تسلیم به علم هستی را میسر میسازد. اسلام به معنی تسلیم است. تسلیم یعنی که شخص در کنه موجودیت خویش معرفت به علم هستی حاصل کرده و در نهایت تسلیم به آن علم است. در اسلام واقعیت وجودی انسان در اصل همان حقیقت و ذات الهی است که در کنه وجودی او مستر میباشد.

خیر. حضرت صلاح الدّین علی‌ نادر عنقا، استاد مکتب طریقت اویسی شاه مقصودی® در یکی‌ از افاضات اخیرشان در مورد این موضوع چنین فرمودند: هنگامی که یک نوزاد به دنیا می‌‌آید، آیا او مسیحی‌، مسلمان، یا یهودی است؟ یا اینکه این القاب بعد از به دنیا آمدن کودک به او داده می‌‌شوند؟ مکتب طریقت اویسی شاه مقصودی® آموزنده ثبات است، نه تغییر. حضرت صلاح الدّین علی‌ نادر عنقا، در کتاب تئوری `من` می‌‌فرمایند: "عرفان واقعیت دین می‌باشد و مقصود من از این کلام، شناخت خداوند در درون خویش و تسلیم شدن به او و عشق ورزیدن به او با عقل و دل‌ و جان می‌باشد تا جائیکه دگر غیر در میان نبوده و فقط معشوق باقی‌ باشد." [۱] اسلام در لغت به معنای‌ تسلیم است و مسلمان کسی‌ است که به طور کامل بر اساس علم و یقین تسلیم علم خداوند باشد.

1. Hazrat Salaheddin Ali Nader Angha (2002), Theory "I", M.T.O. Shahmaghsoudi®. p. 121. Print.

هدف از بکارگیری روش های عملی‌ در تصوّف، رسیدن به معنویت و خودشناسی می‌باشد. چنانچه سالک در هنگام بکارگیری هریک از شیوه‌های عبادی ذیل، کلّیه توجه و حواس خویش را به روی قلب متمرکز نماید، به معنویت و نهایتاً به کشف حقیقت درونی‌ دست می‌یابد. شیوه‌های عبادی عبارتند از تمرکزTM، ذکر، نماز، روزه.

تمرکزTM ترکیبی‌ است از هنر جمعیت توانایی‌های درونی‌ در کانون آگاهی‌ (تجمع) همراه با حرکاتی متعادل و هماهنگ (موازنه®)، به منظور ایجاد تعادل و هارمونی در بدن و ذهن. طبق تعالیم عرفانی، ساختمان بدن انسان دارای ۱۳ خازن مغناطیسی‌ می‌باشد، که مهمترین این مراکز در قلب جای دارد.از طریق تمرکزTM و به وسیله تمریناتی از قبیل تنفس عمیق و حرکت تمرکزی که موازنه® نام دارد، می‌توان این مراکز انرژی را فعال و هماهنگ ساخت. بیشتر بخوانید

نماز، پایه ای مهم و ضروری در اسلام و تصوّف می‌باشد، که در لغت به معنای "فراخواندن" و در اصل به منظور تقرب و یا نزدیکی‌ به خداوند به پای داشته میشود. با اقامه نماز‌های پنج گانه، سالک در واقع اشتیاق خود را برای تقرب به خداوند اظهار می‌‌دارد. بیشتر بخوانید

ذکر به معنای "یاد" می‌باشد. در هنگام ذکر، میدانهای مغناطیسی‌ بدن فعال گشته و موجب میشود که بدن، همانند آهنربایی قوی، کلّیه انرژی‌ها را جذب کرده و بدین سبب شناخت حقیقت درونی‌ حاصل گردد. بیشتر بخوانید

روزه. سالک حقیقی‌، در طول ماه مبارک رمضان و همچنین سه روز از هر ماه روزه می‌گیرد. به امساک از خوردن، آشامیدن، محدود کردن حواس و سایر امیال سلولی، فرد روزه دار، قادر به متمرکز کردن تمامی نیروها و حواس خود به جهت وقوف بر یگانگی خداوند خواهد بود. بیشتر بخوانید

در کلیه امور علمی و اجتماعی امر تعلیم و هدایت به صور مختلف اجرا و به کار گرفته میشود. به طور مثال والدین فرزندان خود را تربیت و راهنمایی میکنند، معلّمین و استادان فنون و دروس مختلف را به دانشجویان خود فرا میدهند، مربیان ورزشکاران را تعلیم میدهند، مشاوران به یاری و حمایت اقشار مختلف جامعه می‌پردازند و در حل مسایل به آنان کمک میکنند، در محیط های حرفه ای افراد مسبق به جوانان کم سابقه آموزش داده و آنان را برای ورود به نیروی کار آماده میکنند. شخصی که در تکاپو برای فراگیری تخصص در علمیست، متخصصی حاذق و ماهر در آن رشته را جستجو مینماید تا از او بیاموزد و در این دورهٔ فراگیری پویا و تلاشگر آن است که با پشتکار و دقت و توجه لازم به یادگیری و اجرای مطالب و نکات تعلیمی استاد خود بپردازد.
به همین نحو طالبان و جویندگان علم باطن و حقیقت جویای معلّم و راهنمایی هستند که خود طریق معرفت را طی نموده و سختی‌ها و موانع راه را می‌شناسد و همچون طبیبی که دوای درد مریضش را میداند این استاد وجود راه و روش شناسایی هویت حقیقی سالک را دانسته و به او تعلیم میدهد. پیر طریق معرفت که همان نور راه است روشنگر راه و هادی جانهای مشتاق و طالبان درگاه حق در طریق سیر و سلوک است. سالک با نور هدایت پیر ضعفها و محدودیت‌های خودساخته ذهنیش را می‌شناسد و روشهای تزکیه را از پیر می‌آموزد. پیر طریق باطن سالک را پرورش داده و قابلیت‌های نهان و بالقوه وجودی او را متجلّی مینماید.

1. Jalalu'ddin Rumi, The Mathnawi of Jalalu'ddin Rumi (Book IV). Edited and translated by Reynold A. Nicholson. (Gibb Memorial Trust, 1930)

خلوت یکی از اصول عرفان است و آن به معنای سکوت و آرامش قلب و درون می باشد و اصلاً معنای گوشه گیری و فرار از وظائف اجتماعی را ندارد بلکه عرفان به ما می آموزد که زندگی مملو از عشق ، زیبایی و امید است. ما باید آن مرکزیت ثابت و جوهره دانایی درونی خود را کشف کنیم تا بتوانیم به دور از افراط و تفریط در عدل زندگی کنیم.

ایمان و تقوی در فرار از کشش و جواذب دنیای مادی حاصل نمی شوند، بلکه به شناخت و استقامت در عدل است. قبله و محراب مومن دل اوست که مومن باید آن را شناخته و در آن خلوت گیرد. بنابراین خلوت ابداً معنی ترک جامعه و وظائف اجتماعی را نمی دهد. بلکه ترک عادات بد و اجتناب از افراط و تفریط مورد نظر بوده و در حقیقت این معنی " خلوت" در عرفان می باشد.

در مکتب عرفان هویت جنسی مطرح نیست. مکتب عرفان به ما می آموزد که جان آدمی جنسیت پذیر نیست و طبقه بندی های بیولوژیکی مؤنث و مذکر نمی توانند در روحانیت وجهی داشته باشند. عرفان می آموزد که هدف اصلی دین عروج روحانی فرد است و این مهم ماوراء جهات سلولی و فیزیکی است.

بهمین دلیل برای دانشجویان مؤنث مکتب طریقت اویسی شاه مقصودی® فرصت شرکت همه جانبه در کلیه امور فراهم می باشد.در واقع در مکتب طریقت اویسی شاه مقصودی® بانوان در اجرای وظائف مختلف از جمله آموزش و تحقیق، تلاوت قرآن مجید، مجری ذکر و کلاس تمرکزی شرکت دارند

لطفا از وب سایت مکتب طریقت اویسی شاه مقصودی®دیدن نمایید. وب سایت‌های دیگر ما در مورد تعالیم عرفانی عبارتند از وب سایت اسلام مکتب طریقت اویسی شاه مقصودی®, وب سایت قرآن مکتب طریقت اویسی شاه مقصودی®, مقالات در مورد تصوّف, انجمن روانشناسی‌ عرفانی®, و تمرکزTM. همچنین در صورت تمایل می توانید با پست الکترونیکی ما در تماس گرفته تا اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار دهیم.
بله، مراکز ما در آمریکا و سرتاسر جهان ، با ارائه جلساتی درباره عرفان ، ذکر ، و تمرکزTM دایر و قابل دسترس می باشند.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلاس‌های مختلف ما و زمان برگزاری آنها، از نقشه خانقاه ها دیدن نمایید. شما همچنین می توانید در فعالیت های انجمن تصوّف مکتب طریقت اویسی شاه مقصودی® شرکت نمایید.